Меню Закрити

Україна отримала «трійку» з доброчесності у сфері оборони: НАКО заявила про великі ризики корупції

Незалежна антикорупційна комісія (НАКО) знову внесла Україну до групи D — переліку країн з високими корупційними ризиками у сфері безпеки й оборони, повiдомляє Громадське
Про це свідчать результати глобального Індексу доброчесності в оборонному врядуванні НАКО, які є в нашому розпорядженні.

Цей індекс аналізує ефективність і контроль за корупційними ризиками у секторі безпеки й оборони. Під час його створення країни оцінюють за п’ятьма сферами ризиків у секторі оборони: політичним, закупівельним, кадровим, фінансовим, а також за ризиком для військових операцій.

Індекс доброчесності країн в оборонному врядуванні

Індекс доброчесності країн в оборонному врядуванні

Фото: Скриншот / НАКО
Україна набрала 41 бал і перегнала Росію, Туніс, Албанію, Чилі та інші країни. Для порівняння: найнижчий ризик корупції визнали у Новій Зеландії — 85 балів зі 100. Також до групи країн низького ризику ввійшли Бельгія, Німеччина, Латвія, Нідерланди, Норвегія, Швейцарія, Тайвань та Велика Британія.

Індекс доброчесності країн в оборонному врядуванні

Індекс доброчесності країн в оборонному врядуванні
Фото: Скриншот / НАКО

Виконавча директорка НАКО Олена Трегуб зазначила, що найбільш схильні до корупції сфери в Україні — це закупівлі та фінанси, а ситуація з військовими операціями є «критичною».

Найбільшими політичними ризиками України визнали лобізм, а найбільшими ризиками у сфері закупівель — процеси, пов’язані з офсетними угодами.

У секторі фінансів найбільші ризики стосуються засекречених закупівель та контролю за державною власністю, а у сфері кадрів — об’єктивності призначень і підвищень.

У НАКО наголошують на дуже високих ризиках для військових операцій. Так, військова доктрина, операційне тренування та завчасне планування отримали критичні 0 балів. Здатність до корупційного моніторингу операцій отримала тільки 13 балів.

Зазначимо, що у 2015 році, коли востаннє оголошували результати індексу, Україна також увійшла до групи країн із високим ризиком корупції.

Що з цим можна зробити?

На думку Олени Трегуб, поліпшити ситуацію може якісне дотримання закону «Про оборонні закупівлі». А втім, цього буде недостатньо, якщо закупівельна сфера й надалі залишатиметься надмірно засекреченою, кажуть у комісії.

Секретарка Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Соломія Бобровська наголосила на проблемах із логістикою, будівництвом та інфраструктурою армії, а також закупівлями харчування на наступний рік.

«Саме через надмірну засекреченість громадянське суспільство не може як слід контролювати, чи забезпечує держава базові потреби Збройних сил», — сказала вона.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.